Czy zakład musi zapewnić pracownikowi co najmniej minimalne wynagrodzenie gdy nastąpił przestój spowodowany warunkami atmosferycznymi?

Zgodnie z art. 81 § 4 kodeksu pracy, wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią. W razie powierzenia pracownikowi na czas takiego przestoju innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę, chyba, że przepisy prawa pracy przewidują stosowanie zasad określonych w § 3.

Skutki finansowe przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi zależą od rodzaju pracy świadczonej przez pracownika. Pracownicy zatrudnieni przy pracach uzależnionych od warunków atmosferycznych otrzymują wynagrodzenie za czas spowodowanego tymi warunkami przestoju tylko wtedy, gdy przepis prawa pracy tak stanowi. Co do zasady jest to więc przerwa bezpłatna.

Tak więc wynagrodzenie przysługuje w wysokości przewidzianej w układzie zbiorowym pracy i pracodawca nie ma obowiązku uzupełnienia tego wynagrodzenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

źródło: https://warszawa.pip.gov.pl/

Wytłuszczenia dokonane przez redakcję

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz